Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Kõhupuhitus ja haigusseisundid

Noor mees istub kohvikus akna all ja hoiab kõhust valuliku näoga kinni – joogiklaas tema ees on tühi.
Noor mees istub kohvikus akna all ja hoiab kõhust valuliku näoga kinni – joogiklaas tema ees on tühi.

 

Mis on gastriit?

Gastriit on mao limaskesta põletik. Gastriidil võib olla palju põhjuseid. Haigus võib alata äkki, kuid sama kiiresti ka kaduda. Tüüpilised sümptomid on rinnaku- ja maovalu, verd sisaldav okse ning kõhupuhitus. Kui krooniline gastriit kulgeb kaua aega märkamatult, võib see põhjustada ka muid terviseprobleeme.

 

Mis on enterokoliit?

Teine seedetrakti tööd mõjutav haigusseisund on enterokoliit ehk põletikuline soolehaigus. Sarnaselt gastriidiga on peen- ja jämesoole limaskest põletikuline, mis põhjustab mitmeid sümptomeid, nagu palavik, kõhupiirkonna turse, iiveldus ja seedeprobleemid. Laste seedesüsteem ei ole täielikult välja arenenud ning on seetõttu bakterite rünnaku suhtes tundlikum. See süvendab probleemi veelgi.

Täiskasvanutel võib enterokoliidi põhjuseks olla näiteks infektsioon või reaktsioon tugevatele antibiootikumidele, mis nõrgestavad seedesüsteemi ja loovad teistele bakteritele soodsa võimaluse organismi rünnata. Antibiootikumid tapavad ka organismile kasulikke baktereid meie käärsooles, võimaldades nii teistel bakteritel ligi pääseda, levida ja infektsiooni põhjustada.

Noor naine istub ristijalu sohval, selg kummargil ja parem käsi otsmikku toetamas. Ta on kaetud tekiga.
Noor naine istub ristijalu sohval, selg kummargil ja parem käsi otsmikku toetamas. Ta on kaetud tekiga.

 

Millal gastriit ja enterokoliit tekivad?

Gastriiti ehk mao limaskesta põletikku võivad põhjustada näiteks ravimid, mida kasutatakse valu leevendamiseks (nt ibuprofeen), või ka hiljutine maooperatsioon või näiteks kiiritusravi. Tsöliaakia ja toiduallergiad küll gastriiti ei põhjusta, aga võivad seda raskendada. Veel võivad gastriidi ägenemist põhjustada B12-vitamiini puudus, alkoholi ja narkootikumide tarvitamine ning kõrge stressitase.

Kõige sagedasem soolepõletiku vallandaja on bakteriaalne infektsioon. Antibiootikumide võtmine võib nõrgestada seedesüsteemi ja hävitada tervislikud soolebakterid, soodustades infektsiooni teket. Nagu eespool mainitud, peetakse põhjuseks väikelaste vähearenenud immuun- ja seedesüsteemi, aga seda on vaja veel täpsemalt uurida.

Nagu eespool mainitud, peetakse põhjuseks ka väikelaste vähearenenud immuun- ja seedesüsteemi, aga neid seoseid on vaja veel täpsemalt uurida.

 

Millal pöörduda arsti poole?

Põletikulise soolehaiguse korral peab arst tegema erinevaid analüüse, sealhulgas pildidiagnostilisi uuringuid nagu magnettomograafia ja kompuutertomograafia. Diagnoosimiseks on vaja ühendust võtta tervishoiuspetsialistiga. Kindlasti tuleb pöörduda arsti poole, kui esinevad palavik, kõhuturse, kõhulahtisus, oksendamine, väsimus ja üldine halb enesetunne. Esineda võib ka vereeritust roojamisel.

Gastriidi diagnoosimiseks tuleb samuti pöörduda tervishoiutöötaja poole ning teha vajalikud vere- ja roojaanalüüsid. Arst võib lasta teha ka röntgenuuringuid ning kontrollida mõne organi talitlust, näiteks maks, kõhunääre, neerud ja sapipõis.

Kui Teil esineb mõni järgmistest sümptomitest, peate viivitamatult arsti poole pöörduma:

Südamelöögi ikoon

südame kiire löögisagedus

Ikoon lapsest, kellel on raskused kõnelemise ja hingamisega

hingeldus

Higitilkade ikoon

higistamine

Kliinilise termomeetri ikoon

palavik ja kõhuvalu

Musta või verise väljaheite ikoon meditsiinilise seisundi võimaliku sümptomina

must või verine väljaheide

Verd sisaldava okse ikoon meditsiinilise seisundi võimaliku sümptomina

veriokse

Pearingluse ja minestustundega inimese ikoon

pearinglus ja minestamine

 

Kuidas ennetada gastriidi või enterokoliidi põhjustatud kõhupuhitust?

Kuigi kõik gastriidi ja enterokoliidi juhud nõuavad ravi, on veel mõned asjad, mida saate seedimise soodustamiseks ja ravi toetamiseks ise teha. Oluline on juua palju vedelikku, et vältida vedelikupuudust. Rohkelt vedelikku sisaldavates toitudes on enam elektrolüüte ja toitaineid. Probiootikumid, näiteks neid sisaldavad jogurtid võivad toetada tervislikku soolestiku mikrofloorat. Hoiduge ravimitest, mis võivad Teie magu ärritada, ning vältige suitsetamist ja alkoholi tarbimist.

 

Kõhupuhituse muud põhjused

Gaaside tekkimine ja kõhutuule laskmine on normaalne, kuid kogus ja sagedus võivad inimestel olla väga erinevad. Ülemäärast kõhupuhitust ja kõhugaase võivad põhjustada mitmesugused tegurid.

    Tööriietes noored vanemad söövad söögilaua ääres, nende vahel istub laps. Nad naeravad ja neil on koos tore.
    Tööriietes noored vanemad söövad söögilaua ääres, nende vahel istub laps. Nad naeravad ja neil on koos tore.

    Toiduallergiad ja mõne toidu talumatus võivad samuti põhjustada kõhupuhitust, sest organism ei suuda teatud toite korralikult seedida.

    Köögis seisev inimene kaunistab kooki marjadega. Tööpinnal on mitu muffinit.
    Köögis seisev inimene kaunistab kooki marjadega. Tööpinnal on mitu muffinit.

    Liiga palju suhkrut, kaunvilju või kiudaineid toitumises võib olla probleemiks, kuna seedimata toit tekitab gaase. Ka reisil olles uute toitude proovimine võib paljudel kõhtu ärritada

    Blondi punupatsiga noor naine istub laua ääres ja teeb märkmepaberile märkmeid
    Blondi punupatsiga noor naine istub laua ääres ja teeb märkmepaberile märkmeid

    Ka stress võib põhjustada kehva seedimist. Stressirohke töö või perekondlik probleem võib sundida Teid sööma liiga kiiresti. Õhu allaneelamine söömise ajal on kõhupuhituse ja kõhugaaside sage põhjus.

    Noor ema surub koolikute tõttu nutvat beebit lohutavalt vastu rinda.
    Noor ema surub koolikute tõttu nutvat beebit lohutavalt vastu rinda.

    On väga tavaline, et imikud neelavad imetamise käigus ülemäärase koguse õhku. See tekitab neil kõhupuhitust, mis omakorda võib põhjustada koolikuid.

    Noor naine kannatab menstruatsiooniga seotud kõhupuhituse käes ja istub kägaras põrandal, hoides vasaku käega kõhust.
    Noor naine kannatab menstruatsiooniga seotud kõhupuhituse käes ja istub kägaras põrandal, hoides vasaku käega kõhust.

    Paljud naised kogevad menstruatsiooniaegset kõhupuhitust. Hormonaalse tasakaalu häire võib aeglustada seedetrakti tööd ja tekitada sellega kõhupuhitust.

    Rase naine kannatab kõhupuhituse käes, istudes sohval suletud silmadega. Teda lohutab ja kaisutab tema partner.
    Rase naine kannatab kõhupuhituse käes, istudes sohval suletud silmadega. Teda lohutab ja kaisutab tema partner.

    Samamoodi nagu menstruatsiooni ajal, võib kõhupuhitus esineda ka raseduse ajal.

     

    Mis aitab kõhupuhituse ja kõhugaaside puhul?

    See juhtus jälle: sõite just lõunasöögi ja tunnete nüüd taas ebamugavat survet kõhus. Siin on mõned näpunäited ja võimalused kõhupuhituse ning kõhugaaside vähendamiseks.

    Õrn kõhumassaaž piki jämesoole kulgu võib aidata eemaldada sooltesse kinni jäänud gaase.

    Füüsiline aktiivsus, näiteks väike jalutuskäik, võib panna soolestiku tööle ja aidata vabastada ülemääraseid gaase. Samuti on tõestatud, et korrapärane füüsiline aktiivsus aitab menstruatsiooniga seotud kõhupuhituse ja valu korral.

    Espumisani toimeaine simetikoon on kontrollitud ja tõhus ravim kõhupuhituse ning kõhugaaside vastu. Ühekordne annus leevendab kiiresti erinevaid gaasidega seotud sümptomeid, nagu kõhupuhitus või kõhutuul. Toimeaine simetikoon muudab seedetrakti kogunenud gaasimullide pindpinevust, misjärel need lagunevad ja seejärel vabanenud gaasid imenduvad või erituvad.

     

    Espumisan® (simetikoon) – kõhupuhituse kiire leevendus!

    Kõhupuhitus ja kõhugaasid on normaalsed. Tänapäevane eluviis võib aga olla väga intensiivne. Pingeline töö, aja jaotamine hobide, perekonna ja sõpradega suhtlemise vahel ning liiga rasvase või muul moel ebatervisliku toidu söömine võib põhjustada stressi. Meie seedesüsteem ei saa selle kõigega hakkama, põhjustades gaasi ülemäärast tootmist, mis jääb kõhtu lõksu ning tekitab täiskõhu- ja puhitustunnet. Ebamugavus kõhus ja kartus gaaside kontrollimatu väljutamise ees põhjustab paljudele inimestele veelgi rohkem stressi.

    Espumisani toimeaine simetikoon pakub kiiret ja usaldusväärset leevendust. Simetikoon on tõestatud ja tõhus ravim kõhupuhituse ning kõhugaaside vastu. Ühekordne annus leevendab kiiresti erinevaid kõhugaasidega seotud sümptomeid, nagu kõhupuhitus või kõhutuul.

    Simetikoon vähendab meie seedesüsteemis olevate gaasimullide elastsust. Mullide lagunemisel gaas vabaneb, mis lihtsustab selle organismist väljutamist läbi sooleseina imendumise või loomulikul teel.

    Espumisan® (simetikoon) 40 mg kapslid

    Käsimüügiravim. Näidustus: kõhupuhituse sümptomaatiline ravi

    Espumisani (simetikoon) kapslite pakend
    Espumisani (simetikoon) kapslite pakend

    Espumisan® (simetikoon) – erinevad ravimvormid vastavalt vajadusele

    Kolm sõbrannat joovad kohvi ja veedavad aega, jagades teavet kõhugaaside ja Espumisani (simetikoon) kohta. Esiplaanil on Espumisan (simetikoon) 40 mg kapslite pakendi foto.

    Espumisan® kapslid 40 mg

    Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.

    Espumisan (simetikoon) 100 mg/ml emulsiooni pakend esiplaanil. Foonil on õnnelik beebi, kes lamab oma naeratava ema peal ja vaatab huviga kaamerat.

    Espumisan® emulsioon 100 mg/ml

    Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.

    Õnnelik isa kaisutab oma tütart, mõlemad naeravad. Esiplaanil  Espumisan<sup>®</sup> L (simetikoon)  emulsioon 40 mg/ml pakend.

    Espumisan® L emulsioon 40 mg/ml

    Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.

    Äririietes kaks noort naist ja noor mees kõnnivad energiliselt linnas, esiplaanil on Espumisan Easy (simetikoon) pakend.

    Espumisan® Easy suus lahustuvad graanulid 125 mg

    Toimeaine simetikoon. Meditsiiniseade. Lihtne leevendus kõhugaasidele.