Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Kõhupuhitus ja menstruatsioon

Noor naine, kes kannatab menstruatsiooniga seotud kõhupuhituse käes ja istub kägaras põrandal, hoides vasaku käega kõhust.
Noor naine, kes kannatab menstruatsiooniga seotud kõhupuhituse käes ja istub kägaras põrandal, hoides vasaku käega kõhust.

 

Mida tähendab menstruatsiooniga seotud kõhupuhitus?

Paljude naiste jaoks tähendab menstruatsioon ebamugavustunnet, krampe ja valu kõhus. Kõik sümptomid ei ole aga alati seotud menstruatsiooni endaga. Uuringud on näidanud, et kõhuvalu, iiveldus ja kõhupuhitus seedetraktis tugevnevad vahetult enne menstruatsiooni ja selle ajal. Menstruaaltsüklit mõjutavate hormoonide tase kõigub kuu lõikes. Peale meie emotsioonide mõjutavad need hormoonid ka seedimist. Eriti põhjustavad kõhupuhitust, kõhugaase ja kõhukinnisust progesteroon ja östrogeen.

 

Millal ja miks menstruatsiooniga seotud kõhupuhitus esineb?

Hormoonide mõjul irdub menstruatsiooni ajal emaka limaskest. Sellega võivad kaasneda menstruatsioonikrambid, mis omakorda põhjustavad kõhupuhitust, gaaside kogunemist ja isegi kõhulahtisust. Need on menstruaaltsükli ebamugavad, kuid sagedad kõrvaltoimed, mida naine tunneb vahetult enne menstruatsiooni algust. Raskustunne kõhus või punnis kõht võib olla ka üks premenstruaalse sündroomi (PMS) sümptomitest, mis ilmnevad 1-2 nädalat enne menstruatsiooni algust. Hormonaalse tasakaalu häire võib aeglustada seedetrakti talitlust, mis põhjustab kõhupuhitust, sest toidu seedimine võtab kauem aega.

 

Kuidas menstruatsiooniga seotud kõhupuhitust ära hoida?

Kuigi kõhupuhitust täielikult ära hoida on raske, on siiski mõned asjad, mida saate selle vähendamiseks teha. Aidata võib vähese naatriumisisaldusega toitude ehk puuviljade, juurviljade ning lahjade valkude söömine, samuti töödeldud toitude vältimine. Aidata võib ka rohke vee joomine.

Kofeiini, alkoholi ja töödeldud toitude vältimine aitab organismi veega varustada ja kõhupuhitust ennetada. Suurem kehaline aktiivsus soodustab seedimist ja aitab lõksu jäänud gaase vabastada. Ka rasestumisvastased pillid võivad aidata – kui see mõte ei ole Teile vastumeelne, siis võite sellest oma günekoloogiga rääkida.

Õuna ja porgandi ikoon illustreerimaks väikese naatriumisisaldusega dieeti

Vähese naatriumisisaldusega dieet

Ketsi ikoon illustreerimaks füüsilist aktiivsust

Füüsiline aktiivsus

Veepudeli ikoon

Suure koguse vee joomine

Klaasi veini ja tassi kohvi ikoon, kuna kofeiini ja alkoholi vältimine võib ennetada kõhupuhitust

Kofeiini ja alkoholi vältimine

Konservi ikoon, kuna töödeldud toitude vältimine võib ennetada kõhupuhitust

Töödeldud toitude vältimine

 

Mis aitab kõhupuhituse ja kõhugaaside puhul?

Gaaside tekkimine ning kõhutuule laskmine on normaalne. Keskmine inimene eritab päevas kõhutuulena 0,5–1,5 liitrit gaasi, tehes seda keskmiselt 14 korda. Kogus ja sagedus võivad aga inimestel olla väga erinevad. Ülemäärasel kõhupuhitusel ja kõhugaasidel võivad olla mitmesugused põhjused.

Õrn kõhumassaaž piki jämesoole kulgu võib aidata eemaldada sooltesse kinni jäänud gaase.

Füüsiline aktiivsus, näiteks väike jalutuskäik, võib panna soolestiku tööle ja aidata vabastada ülemääraseid gaase. Samuti on tõestatud, et korrapärane füüsiline aktiivsus aitab menstruatsiooniga seotud kõhupuhituse ja valu korral. 

Espumisani toimeaine simetikoon on kontrollitud ja tõhus ravim kõhupuhituse ning kõhugaaside vastu. Ühekordne annus leevendab kiiresti erinevaid gaasidega seotud sümptomeid, nagu kõhupuhitus või kõhutuul. Toimeaine simetikoon muudab seedetrakti kogunenud gaasimullide pindpinevust, misjärel need lagunevad ja erituvad ning see aitab rahustada kõhtu ja leevendada muid kõhupuhitusega seotud sümptomeid, nagu ärevus ja ebamugavus sotsiaalsel suhtlusel.

 

Espumisan® (simetikoon) – kõhupuhituse kiire leevendus!

Kõhupuhitus ja kõhugaasid on normaalsed. Tänapäevane eluviis võib olla väga intensiivne. Pingeline töö, aja jaotamine hobide, perekonna ja sõpradega suhtlemise vahel ning liiga rasvase või muul moel ebatervisliku toidu söömine võib põhjustada stressi. Meie seedesüsteem ei saa selle kõigega hakkama, põhjustades gaasi ülemäärast tootmist, mis jääb kõhtu lõksu ning tekitab täiskõhu- ja puhitustunnet. Ebamugavus kõhus ja kartus gaaside kontrollimatu väljutamise ees põhjustab paljudele inimestele veelgi rohkem stressi.

Espumisani toimeaine simetikoon pakub kiiret ja usaldusväärset leevendust. Simetikoon on tõestatud ja tõhus ravim kõhupuhituse ning kõhugaaside vastu. Ühekordne annus leevendab kiiresti erinevaid kõhugaasidega seotud sümptomeid, nagu kõhupuhitus või kõhutuul.

Espumisan sisaldab toimeainet simetikoon, mis vähendab seedesüsteemis olevate gaasimullide elastsust ning need lagunevad. Mullide lagunemisel gaas vabaneb, mis lihtsustab selle organismist väljutamist läbi sooleseina imendumise või loomulikul teel.

Espumisan® Easy (simetikoon) suus lahustuvad graanulid 125 mg

Meditsiiniseade. Sidrunimaitselised suus lahustuvad graanulid kõhugaaside kergeks ja diskreetseks leevendamiseks igal ajahetkel.

Espumisan Easy (simetikoon) pakend
Espumisan Easy (simetikoon) pakend

Espumisan® (simetikoon) – erinevad ravimvormid vastavalt vajadusele

Kolm sõbrannat joovad kohvi ja veedavad aega, jagades teavet kõhugaaside ja Espumisani (simetikoon) kohta. Esiplaanil on Espumisan (simetikoon) 40 mg kapslite pakendi foto.

Espumisan® kapslid 40 mg

Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.

Espumisan (simetikoon) 100 mg/ml emulsiooni pakend esiplaanil. Foonil on õnnelik beebi, kes lamab oma naeratava ema peal ja vaatab huviga kaamerat.

Espumisan® emulsioon 100 mg/ml

Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.

Õnnelik isa kaisutab oma tütart, mõlemad naeravad. Esiplaanil  Espumisan<sup>®</sup> L (simetikoon)  emulsioon 40 mg/ml pakend.

Espumisan® L emulsioon 40 mg/ml

Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.