Kas stress võib põhjustada kõhupuhitust?
Elame kiiretempolises, väljakutseid täis maailmas, mida vanemad põlvkonnad ei osanud isegi ette kujutada. Kui Teie keha reageerib stressile kõhupuhitusega, ei ole Te kindlasti ainus. Nii mehed kui ka naised kogevad aeg-ajalt kõhupuhitust ja kõhugaase. Meie kehal on imepärane võime muuta toit energiaks. Kui selle protsessi käigus tekib seedetraktis liiga palju gaase, on kõht punnis ja puhitunud. Mis on aga selle põhjused? Kas stress võib olla kõhupuhituse tekitaja?
Kuidas põhjustab stress kõhupuhitust?
Tänapäeva maailmas elame stressirikast elu, tegeleme hiliste öötundideni venivate projektidega, sööme alles hilja õhtul pärast pikka tööpäeva või lõõgastume liiga tihti veiniklaasi taga. Mõnikord leiame päeva jooksul lõuna söömiseks vaid mõne minuti ning sageli toimub see püstijalu. Võimalik, et sööme midagi ebatervislikku, et saada enne tähtsat tegevust või kohtumist kiiresti vajalikku energiat.
Kohustused tööl ja kodus võivad olla stressiallikad. Nii stress kui ka kehv toitumine võivad seedimisraskusi süvendada. Oleme kõik kogenud kaootilist päeva, mis möödub laste järel ringi tormates ning mille jooksul jääb kodutööde ja laste kantseldamise vahele aega vaid kiireks ampsuks – sedagi vahel vaid beebi 15-minutilise uinaku ajal. Püüd olla täiuslik ning kõike jõuda võib põhjustada lisastressi ja ebakorrapäraseid söögiaegu. Sõltumata soost võib kõhupuhitus ja hirm kõhugaaside kontrollimatu väljutamise ees tekitada igapäevaelus tugevat stressi.
Ärevus ja kõhupuhitus
Stress oma kõigis vormides, nii kodus kui ka töökohal, võib kaasa aidata üldisele ärevustundele, mis võib omakorda põhjustada kõhupuhitust. Paljude Ameerika Ühendriikides läbi viidud teaduslike uuringute andmetel juhtub seda koguni kuni 30 protsendil ameeriklastest. Ärevuse korral kipub organism reageerima ka füüsilisel tasandil ja see võib mõjutada seedesüsteemi närve. Selle tulemusena võib tekkida näiteks ärritunud soole sündroom.
Muud kõhupuhituse põhjused
Gaaside tekkimine ja kõhutuule laskmine on normaalne, kuid kogus ja sagedus võivad inimestel olla väga erinevad. Ülemäärasel kõhupuhitusel ja kõhugaasidel võivad olla mitmesugused põhjused.
Kõhupuhituse ja gaasi mehhanismide mõistmine on keeruline. Keskmise inimese seedetraktis on pidevalt umbes 100–200 cm3 gaasi. Gaasi maht suureneb näiteks õhu allaneelamisel ja gaseeritud jookide tarbimisel. Tavaliselt imenduvad need gaasid vereringesse ja me hingame need välja või need erituvad lihtsalt kõhutuulena. Kui see süsteem on häiritud, võib ülemäärane gaas jääda väikeste mullidena kõhtu lõksu, põhjustades täiskõhutunnet ja puhitust.
Mida teha stressist tingitud kõhupuhituse puhul?
Uuringud on näidanud, et füüsilise aktiivsuse suurendamine toetab seedimist ja aitab vabastada sooltesse lõksu jäänud gaase. See on hea nõuanne kõigile, kellel on istuv eluviis. Isegi füüsilise aktiivsuse vähene suurendamine, millest on kasu ka üleüldisele tervisele, aitab gaasidel soolestikus liikuda ja hoiab ära nende lõksu jäämist.
Esimene samm on välja selgitada põhjused, mis Teil kõhupuhitust tekitavad, ning seejärel nendest hoiduda.
Mis aitab kõhupuhituse ja kõhugaaside puhul?
See juhtus jälle: sõite just suure toidukorra ja tunnete nüüd maos ebamugavat täiskõhutunnet. Siin on mõned näpunäited ja võimalused kõhupuhituse ning kõhugaaside vähendamiseks.
Õrn kõhumassaaž piki jämesoole kulgu võib aidata eemaldada sooltesse kinni jäänud gaase.
Füüsiline aktiivsus, näiteks väike jalutuskäik, võib panna soolestiku tööle ja aidata vabastada ülemääraseid gaase.
Espumisan (simetikoon) on kontrollitud ja tõhus ravim kõhupuhituse ning kõhugaaside vastu. Ühekordne annus leevendab kiiresti erinevaid gaasidega seotud sümptomeid, nagu kõhupuhitus või kõhutuul. Espumisani toimeaine simetikoon muudab seedetrakti kogunenud gaasimullide pindpinevust, misjärel need lagunevad ja imenduvad seejärel läbi sooleseina või väljuvad loomulikul teel organismist.
Espumisan (simetikoon)
Füüsiline aktiivsus
Õrn kõhumassaaž
Espumisan® (simetikoon) – kõhupuhituse kiire leevendus!
Kõhupuhitus ja kõhugaasid on normaalsed. Tänapäevane eluviis võib aga olla väga intensiivne. Pingeline töö, aja jaotamine hobide, perekonna ja sõpradega suhtlemise vahel ning liiga rasvase või muul moel ebatervisliku toidu söömine võib põhjustada stressi. Meie seedesüsteem ei saa selle kõigega hakkama, põhjustades gaasi ülemäärast tootmist, mis jääb kõhtu lõksu ning tekitab täiskõhu- ja puhitustunnet. Ebamugavus kõhus ja kartus gaaside kontrollimatu väljutamise ees põhjustab paljudele inimestele veelgi rohkem stressi.
Espumisani toimeaine simetikoon pakub kiiret ja usaldusväärset leevendust. Simetikoon on tõestatud ja tõhus ravim kõhupuhituse ning kõhugaaside vastu. Ühekordne annus leevendab kiiresti erinevaid kõhugaasidega seotud sümptomeid, nagu kõhupuhitus või kõhutuul.
Espumisan sisaldab toimeainet simetikoon, mis muudab seedesüsteemis olevate gaasimullide elastsust ning need lagunevad. Mullide lagunemisel gaas vabaneb, mis lihtsustab selle organismist väljutamist läbi sooleseina imendumise või loomulikul teel.
Espumisan® (simetikoon) – erinevad ravimvormid vastavalt vajadusele
Espumisan® kapslid 40 mg
Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.
Espumisan® emulsioon 100 mg/ml
Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.
Espumisan® L emulsioon 40 mg/ml
Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.