Kas operatsioonijärgne paistetus on normaalne?
Paljud inimesed satuvad elus õnnetuse või haiguse tõttu haiglasse ja operatsioonile.
Sõltuvalt kehapiirkonnast võivad kirurgilised protseduurid põhjustada kehale tugevat stressi. Paljudel esinevad pärast operatsiooni seedeprobleemid ravimite, haiglatoidu või füüsilise koormuse puudumise tõttu.
Haiglas teatavad patsiendid sageli kõhuprobleemidest, sealhulgas ebamugavustunne kõhus, kõhukinnisus, kõhupuhitus ja kõhugaasid. Neisse kaebustesse ei tohiks suhtuda pealiskaudselt, kuna toidu liikumise peatumine sooltes võib olla organismile ohtlik.
Mis on operatsioonijärgne iileus ja kas see on ohtlik?
Tavaliselt liigub toit sooltes kõhupiirkonna lihaste kokkutõmbumise ja lõtvumisega, mis põhjustab lainesarnast liikumist. Seda nimetatakse peristaltikaks ja kui see peatub, räägivad arstid postoperatiivsest iileusest.
Iileus esineb kõige sagedamini pärast kõhu- või vaagnaoperatsiooni. Selle põhjuseks võib olla peristaltika operatsioonieelsele tasemele mittenaasmine, määratud ravimid või isegi soolesulgus operatsioonijärgsete armide tõttu.
Operatsioonijärgsel puhitustundel võib olla ka palju muid põhjuseid. Uuringutes osalejad on teatanud seedeprobleemidest pärast teatud toitude või ravimite tarvitamist. Nende ravimite hulka kuuluvad kõhukinnisuse ravimid (lahtistid), diabeedi ravimid (akarboos) ja rasvumuse ravimid (orlistaat).
Teised ravimid, mis teadaolevalt seedeprobleeme põhjustavad, on mittesteroidsed põletikuvastased valuvaigistid (nt ibuprofeen või diklofenak) ning antibiootikumid.
Rasestumisvastased vahendid muudavad hormonaalset tasakaalu, mis põhjustab samuti kõhupuhitust. Paljud naised on teatanud kõhupuhitusest pärast hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite võtmise alustamist või lõpetamist.
Kuidas vähendada pärast operatsiooni esinevat kõhuturset?
Kuna paljude seedeprobleemide põhjuseks tundub olevat toitumine või tänapäevane eluviis, saate kõhupuhitusega seotud probleemide leevendamiseks paljugi ise ette võtta. Tähelepanelikkus oma harjumuste ja rutiinide suhtes aitab leida põhjuseid.
Millal peaksite pöörduma arsti poole?
Kui iileuse sümptomid ilmnevad siis, kui patsient on veel haiglas, saab arstiga konsulteerimisel otsustada, kas on vajalik meditsiiniline sekkumine. Iileuse sümptomid võivad olla järgmised:
valu ja maokrambid
puhitunud või paistes kõht
iiveldus ja oksendamine
kõhukinnisus või väike kogus vedelat väljaheidet
täiskõhutunne ja isukaotus
võimetus väljutada gaasi
Iileust saab ravida, oodates selle lahenemist või muutes patsiendi dieeti ja kasutatavaid ravimeid. Sõltuvalt iileuse raskusastmest ja selle põhjusest võib sümptomite püsimise korral olla vajalik operatsioon.
Espumisan® (simetikoon) – kõhupuhituse kiire leevendus!
Pingeline töö, aja jaotamine hobide, perekonna ja sõpradega suhtlemise vahel ning liiga rasvase või muul moel ebatervisliku toidu söömine võib põhjustada stressi. Meie seedesüsteem ei saa selle kõigega hakkama, põhjustades gaasi ülemäärast tootmist, mis jääb kõhtu lõksu ning tekitab täiskõhu- ja puhitustunnet. Ebamugavus kõhus ja kartus gaaside kontrollimatu väljutamise ees põhjustab paljudele inimestele veelgi rohkem stressi.
Espumisani toimeaine simetikoon pakub kiiret ja usaldusväärset leevendust. Simetikoon on tõestatud ja tõhus vahend kõhupuhituse ning kõhugaaside vastu. Espumisan (simetikoon) leevendab kiiresti erinevaid gaasidega seotud sümptomeid, nagu kõhugaasid või punnis kõht.
Espumisani toimeaine simetikoon vähendab seedetraktis lõksus olevate gaasimullide elastsust. Mullide lagunemisel gaas vabaneb, mis lihtsustab selle eemaldamist loomulikul teel.
Espumisan® (simetikoon) – erinevad ravimvormid vastavalt vajadusele
Espumisan® emulsioon 100 mg/ml
Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.
Espumisan® L emulsioon 40 mg/ml
Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.
Espumisan® Easy suus lahustuvad graanulid 125 mg
Toimeaine simetikoon. Meditsiiniseade. Lihtne leevendus kõhugaasidele.