Kas dieet ja paastumine võivad põhjustada kõhupuhitust?
Kui Teil esineb kõhupuhitust, võite olla kindel, et Te ei ole ainus. Seda esineb nii meestel kui ka naistel. Enamik inimestest kogeb elu jooksul kõhupuhitust ja -gaase. Meie kehal on imepärane võime muuta toit energiaks. Kui selle protsessi käigus tekib seedetraktis liiga palju gaase, on kõht punnis ja puhitunud.
Tänapäeval ringleb väga palju erinevaid dieete, mis kõik on mõeldud enesetunde ja vormi parandamiseks. Mõnikord toimivad need aga otse vastupidi. Mitte sellepärast, et dieet ise oleks halb, vaid iga inimene on erinev ja reageerib toitudele isemoodi. Seega võib dieet, mis sobib ideaalselt Teie naabrile, põhjustada Teil kõhupuhitust ja täiskõhutunnet.
Kuidas põhjustab dieet kõhupuhitust?
Me püüame teha kõik õigesti: süüa hästi, mitte süüa liiga palju, ja proovime vältida toite, mida me ei tohiks süüa. Võib aga juhtuda, et me lihtsalt ei tea, milliseid toite vältida. Sageli esineb toidutalumatus, näiteks gluteenitalumatus, tsöliaakia, laktoositalumatus või mõne muu aine talumatus. Kui neid ei diagnoosita, võivad need põhjustada väga raskeid terviseprobleeme. Kõige sagedamini siiski lihtsalt kõhupuhitust. Selle põhjuseks on organismi võimetus teatud tüüpi toite korralikult seedida. Kui välistame menüüst mõned toidurühmad, ei pruugi meie toitumine olla enam tasakaalus.
Üks kõige tavalisemaid probleeme on meie toidus sisalduv liigne suhkur. Mitmed sellega seotud terviseprobleemid, näiteks diabeet, esinevad sageli ja on meile hästi teada. Ent liigne suhkru tarbimine võib põhjustada ka kõhupuhitust. Samuti võib seedeprobleeme tekkida, kui menüüs on liiga palju raskesti seeditavaid kaunvilju või kiudained, kuna ka seedimata toit põhjustab gaase. Ka uute harjumatute toitude proovimine võib kõhtu ärritada.
Toidurühmade uus tasakaal või suuremas koguses raskemini seeditavate toiduainete – näiteks täisteratooted, kiudained ja kaunviljad – tarbimine võib põhjustada soolestikus liigset gaaside tekkimist.
Toiduallergiad
Liiga palju suhkrut
Diabeet
Kaunviljad ja ülemäärased kiudained
Muud kõhupuhituse põhjused
Gaaside tekkimine ning kõhutuule laskmine on normaalne. Keskmine inimene eritab päevas kõhutuulena 0,5–1,5 liitrit gaasi, tehes seda keskmiselt 14 korda. Kogus ja sagedus võivad aga inimestel olla väga erinevad. Ülemäärasel kõhupuhitusel ja kõhugaasidel võivad olla mitmesugused põhjused.
Kõhupuhituse ja -gaaside tekkemehhanismide mõistmine on keerukas. Keskmise inimese seedetraktis on pidevalt umbes 100–200 cm3 gaase. Gaasi maht suureneb näiteks õhu allaneelamisel ja gaseeritud jookide tarbimisel. Tavaliselt imenduvad need gaasid vereringesse ja me hingame need lihtsalt välja või erituvad need kõhutuulena. Kui see süsteem on häiritud, võib ülemäärane gaas jääda kõhtu väikeste mullidena lõksu, põhjustades täiskõhutunnet ja puhitust.
Kuidas leevendada dieedi tõttu tekkinud kõhupuhitust?
See juhtus jälle: sõite just tervisliku lõunasöögi, aga tunnete sellegipoolest ebamugavat survet kõhus. Siin on mõned näpunäited ja võimalused kõhupuhituse ning kõhugaaside leevendamiseks.
Õrn kõhumassaaž piki jämesoole kulgu võib aidata eemaldada sooltesse kinni jäänud gaase.
Füüsiline aktiivsus, näiteks väike jalutuskäik, võib panna soolestiku tööle ja aidata vabastada ülemääraseid gaase.
Espumisani toimeaine simetikoon on kontrollitud ja tõhus ravim kõhupuhituse ning kõhugaaside vastu. Ühekordne annus leevendab kiiresti erinevaid gaasidega seotud sümptomeid, nagu kõhupuhitus või kõhutuul. Toimeaine simetikoon muudab seedetrakti kogunenud gaasimullide pindpinevust, misjärel need lagunevad ning seejärel vabanenud gaasid imenduvad või erituvad.
Espumisan® (simetikoon) – kõhupuhituse kiire leevendus!
Kõhupuhitus ja kõhugaasid on normaalsed. Tänapäevane eluviis võib aga olla väga intensiivne. Pingeline töö, aja jaotamine hobide, perekonna ja sõpradega suhtlemise vahel ning liiga rasvase või muul moel ebatervisliku toidu söömine võib põhjustada stressi. Meie seedesüsteem ei saa selle kõigega hakkama, põhjustades gaasi ülemäärast tootmist, mis jääb kõhtu lõksu ning tekitab täiskõhu- ja puhitustunnet. Ebamugavus kõhus ja kartus gaaside kontrollimatu väljutamise ees põhjustab paljudele inimestele veelgi rohkem stressi.
Espumisani toimeaine simetikoon pakub kiiret ja usaldusväärset leevendust. Simetikoon on tõestatud ja tõhus ravim kõhupuhituse ning kõhugaaside vastu. Ühekordne annus leevendab kiiresti erinevaid kõhugaasidega seotud sümptomeid, nagu kõhupuhitus või kõhutuul.
Espumisan sisaldab toimeainet simetikoon, mis vähendab seedesüsteemis olevate gaasimullide elastsust ning need lagunevad. Mullide lagunemisel gaas vabaneb, mis lihtsustab selle organismist väljutamist läbi sooleseina imendumise või loomulikul teel.
Espumisan® (simetikoon) – erinevad ravimvormid vastavalt vajadusele
Espumisan® kapslid 40 mg
Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.
Espumisan® emulsioon 100 mg/ml
Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.
Espumisan® L emulsioon 40 mg/ml
Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.