Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Kõhupuhitus ja rasedus

Rase naine, kellel pole kõhupuhitust, istub ja naeratab, silitades samal ajal oma beebikõhtu.
Rase naine, kellel pole kõhupuhitust, istub ja naeratab, silitades samal ajal oma beebikõhtu.

 

Rasedusaegne kõhupuhitus

Kui Teil esineb kõhupuhitust, võite kindel olla, et Te ei ole ainus. Erinevatel põhjustel tekkinud kõhupuhitust esineb nii meestel kui ka naistel. Enamik inimestest kogeb elu jooksul kõhupuhitust ja kõhugaase. Meie kehal on imepärane võime muuta toit energiaks, aga ka kasvatada enda sees uut elu. Rasedus on küll imeline seisund, kuid paljude naiste jaoks on see seotud ka ebamugavustega. Sel erilisel ajal võivad paljusid naisi vaevata kõhukrambid ja kõhupuhitus. Tegelikult on kõhupuhitus vägagi sage raseduse „kõrvaltoime“ – ühe uuringu järgi esines see koguni 49 protsendil selles osalenud naistest. Mis on selle põhjused?

 

Miks tekib rasedusaegne kõhupuhitus?

Rasedus toob endaga kaasa palju muutusi. Naise organismis suureneb hormoonide hulk, mis aitavad lapsel kõhus kasvada. Hormoonide kõrgema taseme üheks kõrvaltoimeks on ülemäärane gaaside tekkimine ja sellest tingitud puhitustunne. See on lapsele kasvamiseks sobivat keskkonda ettevalmistava organismi loomulik reaktsioon.

 

Millal esineb rasedusega seotud kõhupuhitus?

Raseduse alguses hakkab naise organism tootma suuremas koguses looduslikke keemilisi aineid ehk hormoone, mis aitavad emaka limaskestal kasvada, et loode saaks sealt vajalikke toitaineid. Nendel hormoonidel – progesteroon ja östrogeen – on ka muud toimed. Progesteroon lõdvestab lihaseid, mille tagajärjel seedimine aeglustub. Seedimata toit aga tekitab suuremas koguses gaase. Ka östrogeeni kõrgemal tasemel võib selline toime olla, samuti põhjustab östrogeen veepeetust, mille tulemuseks on valu ja turse kõhus.

Raseduse hilises staadiumis, kui emakas kasvab ning muudab loote kaitsmiseks oma kuju ja asendit, võib selle nihkumine häirida teiste elundite tööd, põhjustades kõhukinnisust ja liigsete gaaside tekkimist.

Rase naine kannatab kõhupuhituse käes, istudes sohval suletud silmadega. Teda lohutab ja kaisutab tema partner.
Rase naine kannatab kõhupuhituse käes, istudes sohval suletud silmadega. Teda lohutab ja kaisutab tema partner.

 

Kuidas ennetada rasedusega seotud kõhupuhitust?

Kõhupuhituse sümptomid ja muutused raseda naise organismis on osa lapse kasvamisest. Ehkki puhitust põhjustav seisund on loomulik ja normaalne, ei pea häirivaid sümptomeid tähelepanuta jätma. Eluviisi muutmine võib aidata kõhupuhitust vähendada.

    Lühikese soenguga blond naine valmistab ananassist ja puuviljadest smuutit.
    Lühikese soenguga blond naine valmistab ananassist ja puuviljadest smuutit.

    Aidata võib vähese naatriumisisaldusega toitude, puuviljade, juurviljade ning lahjade valkude söömine, samuti töödeldud toitude vältimine. Aidata võib ka rohke vee joomine. Isegi kehalise aktiivsuse tagasihoidlik suurenemine soodustab seedimist ja aitab lõksu jäänud gaase vabastada.

    Nisupõld ereda päikese käes
    Nisupõld ereda päikese käes

    Mõnel inimesel võib kõhupuhitust põhjustada nisu tarbimine, eriti neil, keda vaevab tsöliaakia või gluteenitalumatus. Tsöliaakia mõjutab kuni 1% populatsioonist ja on seetõttu sagedam, kui võiks arvata.

    Pikkade pruunide juustega noor naine hoiab käes klaasi ja joob läbi kõrre gaseeritud jooki.
    Pikkade pruunide juustega noor naine hoiab käes klaasi ja joob läbi kõrre gaseeritud jooki.

    Mõistetavalt võib gaasi kogunemist seedesüsteemis põhjustada ka gaseeritud jookide tarbimine. Jookides sisalduv süsihappegaas liigub otse seedesüsteemi.

    Väikesel lõikelaual sibulaid koorivad käed. Sibulad sisaldavad fruktaane, mis võivad põhjustada kõhupuhitust.
    Väikesel lõikelaual sibulaid koorivad käed. Sibulad sisaldavad fruktaane, mis võivad põhjustada kõhupuhitust.

    Sibul sisaldab fruktaane – need on sellist tüüpi kiudained, mis põhjustavad kõhupuhitust. Küüslaugul võib olla samasugune toime. Õnneks on olemas alternatiivid: asendada saab menüüs nii nisu, sibulat kui ka gaseeritud jooke.

     

    Raseduse ja kõhupuhitusega seotud muud seisundid

    Nagu eespool mainitud, võib emaka nihkumine raseduse hilises staadiumis põhjustada kõhupuhitust ja kõhukinnisust. Aidata võivad probiootikumid ja väljaheite pehmendajad, kuna tavapärased lahtistid ei pruugi rasedatele sobida. Lugege alati ravimi pakendil olevaid etikette ja konsulteerige arstiga enne uute ravimite võtmist.

    Kui Teil on enne rasedust diagnoositud ärritatud soole sündroom, võib see raseduse ajal süveneda. Õige lahenduse leidmiseks pidage nõu oma arstiga.

    Esineda võivad ka muud puhitust põhjustavad rasedusega seotud seisundid. Näiteks valetuhud, raseduse hilises staadiumis esinevad emaka ebakorrapärased kokkutõmbed, mis kestavad kuni 2 minutit. Emaka ümarsideme valu tekib emaka laienemisel ja võib põhjustada valu alakõhus.

     

    Millal peaksite pöörduma arsti poole?

    Kõhupuhitus on tavaliselt ohutu sümptom, kuid mõnel juhul tuleb olukorda hoolikamalt jälgida. Kui sellega kaasneb näiteks kaalukaotus või pearinglus, sagedad iivelduse või kõhulahtisuse hood, siis tuleb kindlasti konsulteerida arstiga. Kui Teil on kahtlusi ravimite kasutamise suhtes, on kasulik arstiga nõu pidada. Kõik ravimid ei sobi raseduse ajal kasutamiseks.

     

    Mis aitab kõhupuhituse ja kõhugaaside puhul?

    Siin on mõned üldised näpunäited ja võimalused kõhupuhituse ning kõhugaaside vähendamiseks.

    Espumisani toimeaine simetikoon on kontrollitud ja tõhus ravim kõhupuhituse ning kõhugaaside vastu. Ühekordne annus leevendab kiiresti erinevaid gaasidega seotud sümptomeid, nagu kõhupuhitus või kõhutuul. Toimeaine simetikoon muudab seedetrakti kogunenud gaasimullide pindpinevust, misjärel need lagunevad ja imenduvad või erituvad, aidates rahustada kõhtu ja leevendada muid kõhupuhitusega seotud sümptomeid, nagu ärevus ja ebamugavus sotsiaalsel suhtlusel.

    Füüsiline aktiivsus, näiteks väike jalutuskäik, võib panna soolestiku tööle ja aidata vabastada ülemääraseid gaase. Samuti on tõestatud, et korrapärane füüsiline aktiivsus aitab rasedusaegse kõhupuhituse ja valu korral. Ehkki raseduse ajal tuleb olla ettevaatlik, on kerge füüsiline koormus siiski lubatud.

    Ikoon seedetraktist, mis on rahunenud pärast gaasi vabastamist Espumisani ja selle toimeaine simetikooni poolt

    Espumisan (simetikoon)

    Ketsi ikoon illustreerimaks füüsilist aktiivsust

    Füüsiline aktiivsus

     

    Espumisan® (simetikoon) – kiire leevendus igal pool, igal ajal!

    Kõhupuhitus ja kõhugaasid on normaalsed. Raseduse ajal kehas toimuvad muutused on vältimatud, kuid ebamugavust tekitavaid gaase saab mõnevõrra leevendada. Lapse kasvu soodustavad hormoonid ning igapäevaelu tavapärased pinged mõjutavad seedesüsteemi ning see ei saa oma tööga enam korralikult hakkama, mis põhjustab gaase ning tekitab puhitustunnet. Ebamugavus kõhus ja kartus gaaside kontrollimatu väljutamise ees põhjustab paljudele inimestele veelgi rohkem stressi.

    Espumisani toimeaine simetikoon pakub kiiret ja usaldusväärset leevendust. Simetikoon on tõestatud ja tõhus ravim kõhupuhituse ning kõhugaaside vastu. Ühekordne annus leevendab kiiresti erinevaid kõhugaasidega seotud sümptomeid, nagu kõhupuhitus või kõhutuul.

    Simetikoon vähendab seedetraktis lõksus olevate gaasimullide elastsust. Mullide lagunemisel gaas vabaneb, mis lihtsustab selle organismist väljutamist läbi sooleseina imendumise või loomulikul teel.

    Espumisan® (simetikoon) 40 mg kapslid

    Käsimüügiravim. Näidustus: kõhupuhituse sümptomaatiline ravi

    Espumisani (simetikoon) kapslite pakend
    Espumisani (simetikoon) kapslite pakend

    Espumisan® (simetikoon) – erinevad ravimvormid vastavalt vajadusele

    Espumisan (simetikoon) 100 mg/ml emulsiooni pakend esiplaanil. Foonil on õnnelik beebi, kes lamab oma naeratava ema peal ja vaatab huviga kaamerat.

    Espumisan® emulsioon 100 mg/ml

    Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.

    Õnnelik isa kaisutab oma tütart, mõlemad naeravad. Esiplaanil  Espumisan<sup>®</sup> L (simetikoon)  emulsioon 40 mg/ml pakend.

    Espumisan® L emulsioon 40 mg/ml

    Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.

    Äririietes kaks noort naist ja noor mees kõnnivad energiliselt linnas, esiplaanil on Espumisan Easy (simetikoon) pakend.

    Espumisan® Easy suus lahustuvad graanulid 125 mg

    Toimeaine simetikoon. Meditsiiniseade. Lihtne leevendus kõhugaasidele.