Mis on kõhupuhitus?
Kui Teid vaevab kõhupuhitus, pole Te kindlasti ainus, kellel see probleem esineb. Enamik meist kogeb elu jooksul kõhupuhitust ja kõhugaase. Meie kehal on imepärane võime muuta toit energiaks. Kui selle protsessi käigus tekib seedetraktis liiga palju gaase, on kõht punnis ja puhitunud. Võimetus gaase väljutada võib põhjustada tugevat ebamugavust ja kõhuvalu ning kõht võib näida suurem. Gaaside tekkimine seedetraktis sõltub tavaliselt imendumata toidu kogusest, mida bakterid fermenteerima asuvad, ning soolestiku mikrofloora üldisest koostisest ja olemasolust. Kõhupuhitus ja hirm kõhugaaside kontrollimatu väljutamise ees võib tekitada igapäevaelus tugevat stressi.
Mis on kõhugaasid?
Kõhugaaside kõige piinlikumaks väljenduseks on ülemäärase gaasi sage väljutamine ehk kõhutuule laskmine, mis võib raskematel juhtudel mõnel inimesel põhjustada koguni sotsiaalse suhtlemise vältimist. Kõhugaase põhjustavad tavaliselt bakterid, mis fermenteerivad jämesooles seedimata toitu. Gaasi kogus on inimestel väga erinev ning sõltub toidu koostisest ja bakterite metaboolsest aktiivsusest. Kui gaaside väljutamine on raskendatud, on tulemuseks pikaajaline soolegaasi peetus ning kõhupuhituse ja valu sümptomid.
Kõhupuhituse ja kõhugaaside ennetamiseks tuleb esmalt tuvastada toidud või käitumine, mis neid põhjustavad. Kõhupuhituse võimalike põhjuste nimekiri on pikk ning ulatub valede toitude söömisest stressi ja hormonaalse tasakaalu häireni.
Miks on mul kõhupuhitus?
Gaaside tekkimine ning kõhutuule laskmine on normaalne, kuid kogus ja sagedus võivad inimestel olla väga erinevad. Ülemäärasel kõhupuhitusel ja -gaasidel võivad olla mitmesugused põhjused.
Kõhupuhituse ja -gaaside mehhanismide mõistmine on keeruline. Keskmise inimese seedetraktis on pidevalt umbes 100–200 cm3 gaasi. Gaasi maht suureneb näiteks õhu allaneelamisel ja gaseeritud jookide tarbimisel. Tavaliselt imenduvad need gaasid vereringesse ja me hingame need välja või erituvad need lihtsalt kõhutuulena. Kui see protsess on häiritud, võib ülemäärane gaas jääda väikeste mullidena seedetrakti lõksu, põhjustades täiskõhutunnet ja puhitust.
Kuidas kõhupuhitus ja kõhugaasid endast märku annavad?
Paljud teavad, mida tähendab täiskõhutunne pärast rikkalikku söömaaega. Kui seedetraktis on ülemäärane kogus gaase või õhku, nimetame seda kõhupuhituseks. Kõht tundub täis, kõva, pinges või punnis.
Muud sümptomid võivad olla järgmised:
kõhuvalu
tahtlik või tahtmatu kõhutuule laskmine (kõhugaasid)
sage röhitsemine
korin või mulin kõhus
liigsest gaasist põhjustatud survetunne või kõhukrambid
Kui tõsine on kõhupuhitus? Kas peaksin pöörduma arsti poole?
Kõhupuhitus ja kõhugaasid on kõige sagedasemad arstivisiidil mainitud seedetrakti sümptomid. Ehkki kõhupuhitus võib tekitada patsiendile märkimisväärset stressi, on see enamasti healoomuline seisund. Seda juhul, kui kõhupuhitus tekib teatud toitude söömisel, ei raskene ega kesta kauem kui päev või paar. Jälgige ennast, kui avastate aneemia ja kehakaalu iseenesliku languse. Need võivad viidata seedimise ja toitainete omastamise protsessi häirumisele. Kui tunnete tugevat valu ning esineb iiveldus ja oksendamine, on soovitatav konsulteerida arstiga.
Kuidas kõhupuhitust ja kõhugaase vähendada?
Esimene samm on välja selgitada põhjused, mis Teil kõhupuhitust tekitavad, ning seejärel nendest hoiduda. Kontrollige endal toidutalumatust, vältige toite, mis ei ole Teile tervislikud või juhul, kui probleeme põhjustab stress, püüdke parandada oma töö ja eraelu tasakaalu.
Olenevalt eluviisist või töögraafikust on seda vahel lihtsam öelda kui teha. Võibolla peate palju reisima ja tervislikud toidukorrad ei ole alati kättesaadavad. Või meeldib Teile töö, mis on väga stressirohke. Alati ei pruugi olla võimalik kõiki põhjuseid kõrvaldada.
Mis aitab kõhupuhituse ja kõhugaaside korral?
See juhtus jälle: sõite just suure toidukorra ja tunnete nüüd maos ebamugavat täiskõhutunnet. Siin on mõned näpunäited ja võimalused kõhupuhituse ning kõhugaaside vähendamiseks.
Õrn kõhumassaaž piki jämesoole kulgu võib aidata eemaldada sooltesse kinni jäänud gaase.
Füüsiline aktiivsus, näiteks väike jalutuskäik, võib panna soolestiku tööle ja aidata vabastada ülemääraseid gaase.
Espumisan (simetikoon) on kontrollitud ja tõhus ravim kõhupuhituse ning kõhugaaside vastu. Espumisani (simetikoon) ühekordne annus leevendab kiiresti erinevaid gaasidega seotud sümptomeid, nagu kõhupuhitus või kõhutuul. Espumisani toimeaine simetikoon muudab seedetrakti kogunenud gaasimullide pindpinevust, misjärel need lagunevad ja imenduvad läbi sooleseina või väljuvad loomulikul teel organismist.
Espumisan® (simetikoon) – kõhupuhituse kiire leevendus!
Kõhupuhitus ja -gaasid on normaalne nähtus. Tänapäevane eluviis võib aga olla väga intensiivne. Pingeline töö, aja jaotamine hobide, perekonna ja sõpradega suhtlemise vahel ning liiga rasvase või muul moel ebatervisliku toidu söömine võib põhjustada stressi. Meie seedesüsteem ei saa selle kõigega hakkama, põhjustades gaasi ülemäärast tootmist, mis jääb kõhtu lõksu ning tekitab täiskõhu- ja puhitustunnet. Ebamugavus kõhus ja kartus gaaside kontrollimatu väljutamise ees põhjustab paljudele inimestele veelgi rohkem stressi.
Espumisani toimeaine simetikoon pakub kiiret ja usaldusväärset leevendust. Simetikoon on tõestatud ja tõhus ravim kõhupuhituse ning kõhugaaside vastu.
Espumisani (simetikoon) ühekordne annus leevendab kiiresti erinevaid kõhugaasidega seotud sümptomeid, nagu kõhupuhitus või kõhutuul. Espumisan sisaldab toimeainet simetikoon, mis vähendab seedesüsteemis olevate gaasimullide elastsust ning need lagunevad. Mullide lagunemisel gaas vabaneb, mis lihtsustab selle organismist väljutamist läbi sooleseina imendumise või loomulikul teel.
Espumisan® (simetikoon) – erinevad ravimvormid vastavalt vajadusele
Espumisan® emulsioon 100 mg/ml
Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.
Espumisan® L emulsioon 40 mg/ml
Toimeaine simetikoon. Käsimüügiravim. Kõhupuhituse sümptomaatiliseks raviks.
Espumisan® Easy suus lahustuvad graanulid 125 mg
Toimeaine simetikoon. Meditsiiniseade. Lihtne leevendus kõhugaasidele.